co to jest e-commerce? kompleksowy przewodnik po e-commerce

 • Post category:blog
 • Post author:
 • Post last modified:2024-06-22

Kompleksowy przewodnik po e-commerce: od definicji do praktycznych wskazówek

Spis treści:

 
 

 

Kompleksowy przewodnik po e-commerce: od definicji do praktycznych wskazówek

W dzisiejszych czasach e-commerce odgrywa kluczową rolę w gospodarce światowej. Handel elektroniczny umożliwia sprzedaż produktów i usług przez Internet, co pozwala na osiągnięcie globalnego zasięgu oraz znaczne obniżenie kosztów prowadzenia działalności. W tym poradniku przyjrzymy się bliżej temu zjawisku, omawiając jego definicję, różne modele biznesowe, formy działalności, zarządzanie sklepem internetowym, platformy sprzedaży, marketing w e-commerce, sytuację handlu elektronicznego w Polsce oraz wiele innych przydatnych informacji, dla każdego kto planuje wejść w e-biznes i na przykład chciałby uruchomić sklep internetowy.

 

Co to jest e-commerce?

 

Handel elektroniczny, znany również jako e-commerce, a jeszcze inaczej jako e-biznes, to proces kupowania, sprzedawania, wymieniania oraz dostarczania produktów, usług i informacji za pośrednictwem sieci internetowej. E-commerce obejmuje szeroki zakres działań, takich jak sprzedaż detaliczna, handel hurtowy, aukcje, usługi finansowe i wiele innych. Wprowadzenie e-commerce do codziennego życia przyczyniło się do znacznego wzrostu liczby transakcji online, zmieniając sposób, w jaki ludzie robią zakupy, prowadzą biznes i komunikują się ze sobą. Poza tym e-handel, e-commerce ułatwił konsumentom oraz firmom szeroki dostęp do produktów i usług, z możliwością łatwego porównania cen i warunków zakupu. 

 

Jakie są modele biznesowe w e-commerce?

 

W handlu elektronicznym można wyróżnić kilka podstawowych modeli biznesowych, takich jak:

 • B2C e-commerce (Business to Consumer) – sprzedaż produktów i usług bezpośrednio do klientów indywidualnych (inaczej konsumentów). Przykładem są sklepy internetowe oferujące odzież, elektronikę czy artykuły spożywcze.
 
 • B2B e-commerce (Business to Business) – handel między przedsiębiorstwami, gdzie jedna firma sprzedaje produkty lub usługi innym firmom. Przykładem mogą być hurtownie, platformy zakupowe czy firmy oferujące usługi logistyczne czy finansowe.
 
 • C2C e-commerce (Consumer to Consumer) – transakcje między klientami indywidualnymi, które odbywają się za pośrednictwem platform takich jak Allegro, eBay czy OLX.
 
 • G2B (Government to Business) i B2G (Business to Government) – handel między rządem a przedsiębiorstwami oraz odwrotnie. Przykładem mogą być zamówienia publiczne, aukcje czy usługi świadczone przez firmy na rzecz administracji publicznej.
 

Różne modele biznesowe wpływają na strategię e-commerce, sposób prowadzenia działalności oraz relacje z klientami i partnerami biznesowymi.

Jaka jest rola handlu elektronicznego w dzisiejszym świecie?

 

Działalność e-commerce ma ogromny wpływ na globalną gospodarkę, przyczyniając się do ułatwienia i wzrostu handlu międzynarodowego, tworzenia miejsc pracy oraz innowacji technologicznych. E-commerce umożliwia przedsiębiorstwom osiągnięcie globalnego zasięgu, obniżenie kosztów prowadzenia działalności oraz dostosowanie oferty do potrzeb i oczekiwań klientów. obecnie e-commerce nadal dynamicznie się rozwija, m.in. poprzez wprowadzanie nowych technologii takich jak sztuczna inteligencja (AI), wirtualna rzeczywistość (virtual reality), rzeczywistość rozszerzona (Augmented reality), które już zmieniają sposób, w jaki prowadzony jest handel elektroniczny.

Jakie są formy działalności e-commerce?

 

W branży e-commerce można wyróżnić różne formy działalności, które wpływają na strategię biznesową przedsiębiorstw. W tym artykule omówimy retail e-commerce, biznes e-commerce, aukcje internetowe oraz rolę rządu w handlu elektronicznym.

 

co to jest B2C? (retail e-commerce, sprzedaż bezpośrednia do klienta)

b2c, czyli Retail e-commerce to forma sprzedaży towarów bezpośrednio do klientów indywidualnych (konsumentów) za pośrednictwem internetu. Przykładami retail e-commerce są sklepy internetowe oferujące odzież, elektronikę, kosmetyki czy artykuły spożywcze. 
Kluczowe strategie dla sukcesu w retail e-commerce obejmują:
 • optymalizację strony internetowej pod kątem SEO,
 • efektywne zarządzanie logistyką i dostawami,
 • dbanie o jakość obsługi klienta,
 • dbanie o doświadczenie KLienta (UX – user experience, cx – customer experience),
 • stosowanie efektywnych technik marketingowych, takich jak content marketing czy reklama w mediach społecznościowych.
 

co to jest b2b? (biznes e-commerce, sprzedaż między firmami)

b2B, czyli Biznes e-commerce to handel między przedsiębiorstwami, gdzie jedna firma sprzedaje produkty lub usługi innym firmom. Przykładami biznes e-commerce są hurtownie, platformy zakupowe czy usługi logistyczne. 

Kluczowe strategie dla sukcesu w biznesie e-commerce obejmują:

 • optymalizację procesów biznesowych,
 • rozwijanie relacji z partnerami handlowymi,
 • dostęp do informacji handlowych, w tym m.in. warunków handlowych, rabatów oraz dokumentów Klienta,
 • stosowanie narzędzi analitycznych do monitorowania wyników,
 • inwestowanie w innowacje technologiczne.
przeczytaj więcej o platformach marektplace:

 

 

Co to jest c2C? (consumer e-commerce, kiedy klienci sprzedają innym klientom)

C2C, czyli consumer e-commerce (Consumer to consumer), to sprzedaż i zakup między konsumentami, która najczęściej odbywa się na platformach typu marketplace, gdzie klienci indywidualni sprzedają produkty innym klientom indywidualnym. Taki handel elektronicznny C2C odbywa się za pośrednictwem takich platforma marketplace jak Allegro, eBay, OLX czy sprzedajemy, a także jest taka możliwość na platfromie social media Facebook (facebook marketplace). 

Kluczowe strategie dla sukcesu w C2C e-commerce obejmują:

 • tworzenie atrakcyjnych i wiarygodnych ofert,
 • dbanie o reputację jako sprzedawcy,
 • komunikację z potencjalnymi kupującymi,
 • zapewnienie bezpiecznych i wygodnych metod płatności (chociaż to już jest zależne od danej platformy, która buduje odpowiednie środowisko dla konsumentów do wymiany towarowej).
 


Jaka jest rola rządu w e-commerce (G2B i B2G)?

 

Podmioty transakcji w e-commerce obejmują również rząd, który wpływa na handel elektroniczny poprzez regulacje prawne, współpracę z przedsiębiorstwami oraz zamówienia publiczne. Przykłady współpracy G2B (Government to Business) i B2G (Business to Government) w e-commerce obejmują:

 • platformy zakupowe dla instytucji publicznych,
 • aukcje rzeczy z majątku państwowego,
 • usługi świadczone przez firmy na rzecz administracji publicznej, takie jak systemy informatyczne czy doradztwo.

Rola rządu w e-commerce jest istotna, gdyż wpływa na rozwój branży, bezpieczeństwo transakcji oraz ochronę praw konsumentów.

jak zarządzać sklepem internetowym?

 

Właściwe zarządzanie sklepem internetowym jest kluczowe dla sukcesu w e-commerce. W tej sekcji omówimy, jak założyć własny sklep internetowy, jak zaprojektować atrakcyjną stronę, zarządzać sprzedażą oraz zapewnić bezpieczeństwo strony i transakcji.

Jak założyć własny sklep internetowy?

Aby technicznie założyć sklep internetowy, należy wykonać tylko kilka prostych kroków, które pozwolą na uruchomienie funkcjonalnego i atrakcyjnego własnego sklepu internetowego, ale tutaj podkreślamy, że to jest tyko techniczne uruchomienie narzędzia (sklepu) co wcale nie oznacza to samo, co rozpocząć prawdziwy biznes e-commerce (o tym piszemy dalej w sekcji jak rozpocząć biznes e-commerce krok po kroku):

 1. Wybierz odpowiednią platformę e-commerce, która spełni Twoje potrzeby i oczekiwania.
 2. Zarejestruj unikalną nazwę domeny, która będzie łatwo rozpoznawalna przez klientów.
 3. Wybierz hosting, który zapewni szybkość i stabilność działania strony (chyba, że wybrałeś platformę tzw. „SAAS” (software as a service) – wtedy nie potrzebujesz hostingu do sklepu www.
 4. Zaprojektuj atrakcyjną i funkcjonalną stronę sklepu internetowego, uwzględniając kluczowe elementy, o których mowa poniżej.
 5. Ustal ofertę produktów lub usług, które będą dostępne w sklepie.
 6. Wdróż system płatności oraz logistykę dostaw.
 7. Przygotuj strategię marketingową, która pozwoli dotrzeć do potencjalnych klientów.
 
 

Jakie są kluczowe elementy sklepu internetowego?

Ważnym aspektem zarządzania sklepem internetowym jest odpowiednie zaprojektowanie strony sklepu internetowego. Poniżej kilka najważniejszych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę:

 • Intuicyjne menu nawigacyjne, które ułatwi klientom poruszanie się po stronie.
 • Atrakcyjne i profesjonalne zdjęcia produktów, które przyciągną uwagę klientów.
 • Opisy produktów, które dostarczą wszystkich niezbędnych informacji.
 • System ocen i recenzji, który pozwoli klientom dzielić się swoimi opiniami.
 • Widoczne informacje o dostawie, płatnościach i zwrotach.
 • Integracja z mediami społecznościowymi, która pozwoli na promocję sklepu.
 • Responsywność strony, czyli dostosowanie jej do różnych urządzeń (smartfony, tablety, komputery).
 
 

Jak zarządzać sprzedażą w e-commerce? od zamówienia do dostawy

 

Skuteczne zarządzanie sprzedażą w e-commerce obejmuje kontrolowanie procesu od momentu złożenia e-zamówienia przez klienta, aż do dostarczenia produktu. Oto najlepsze praktyki w tym zakresie:

 • Automatyzacja procesów, takich jak przyjmowanie zamówień, wystawianie faktur czy aktualizacja stanów magazynowych.
 • Współpraca z zaufanymi firmami kurierskimi, które zapewnią szybką i bezproblemową dostawę.
 • Monitorowanie czasu realizacji zamówień i analiza danych, aby zoptymalizować procesy logistyczne.
 • Utrzymywanie stałego kontaktu z klientem na każdym etapie realizacji zamówienia.
 
 

jak zapewnić bezpieczeństwo strony i transakcji w sklepie internetowym?

 

Zapewnienie bezpieczeństwa strony oraz bezpieczeństwa handlu w sklepie internetowym jest niezbędne dla budowania zaufania klientów. Oto tzw. dobre praktyki bezpieczeństwa:

 • Stosowanie certyfikatu SSL, który szyfruje dane przesyłane między stroną a klientem.
 • Regularne aktualizowanie oprogramowania sklepu oraz serwera, aby uniknąć luk bezpieczeństwa.
 • Wdrożenie systemu autoryzacji płatności, który zabezpieczy transakcje przed oszustwami.
 • Przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, takich jak RODO.
 
 
 

jakie są platformy sklepów internetowych?

 

Wybór odpowiedniej platformy sprzedaży internetowej nie jest kluczowy dla sukcesu sklepu internetowego. Być może było tak kiedyś, kiedy nie było tylu możliwości, nie było tak dużej liczby sklepów www, co przekładało się na mniejszą konkurencję. Obecnie możemy wybierać spośród de facto kilkudziesięciu różnych technologii – różnych platform sklepów www.

dlaczego sam wybór sklepu nie ma aż tak dużego znaczenia? temat ten poruszamy bardziej szczegółowo w innych rozdziałach tego poradnika, ale tutaj napiszemy główny powód dlaczego: otóż same uruchomienie sklepu, obojętnie jakiej marki, technologii, to nawet nie jest 10-20% sukcesu. Trzeba następnie zbudować ofertę (pozyskać nowe lub wprowadzić własne produkty), stworzyć odpowiednie treści, a najważniejsze, to trzeba pozyskać ruch do sklepu (co jest konsekwencją albo uruchomienia płatnych reklam, albo zbudowania tzw. widoczności sklepu w Internecie w ruchu organicznym). Po prostu potrzebne są środki finansowe oraz czas… ale o tym w innych rozdziałach.

tymczasem, przyjrzyjmy się najpopularniejszym platformom sklepowym w Polsce i nie tylko, a w dalszych rozdziałach dowiemy się, jak wybrać najlepszą platformę do prowadzenia sklepu internetowego, jak wybrać ewentualnie hosting dla sklepu oraz jak zbudować ruch w takim nowym sklepie.

Rodzaje i typy platform e-commerce


Platformy e-commerce można klasyfikować na różne sposoby, przy czym niektóre mogą należeć do więcej niż jednej kategorii. ale najbardziej popularny podział to:

1. Platformy abonamentowe (SaaS)

SaaS (Software as a Service) to rozwiązania e-commerce z gotowymi szablonami, utrzymywane na serwerze dostawcy i opłacane miesięcznym abonamentem. Są one popularne i niedrogie, idealne dla mniej wymagających użytkowników. Przykłady: IDOSELL, Shopify, Shoper.

 

2. Platformy Open Source

Te platformy e-commerce oferują dużą elastyczność w modyfikacji funkcji sklepu i dostęp do kodu źródłowego. Nie mają opłaty instalacyjnej, a ich koszt zależy od rodzaju i zaawansowania oprogramowania. Są chętnie wybierane przez użytkowników, ale wymagają zatrudniania tzw. webmasterów albo inaczej developerów do zmian oraz rozwoju sklepu internetowego. Przykłady: WooCommerce, Magento, Prestashop, Opencart.

3. Platformy dedykowane

Oprogramowanie e-commerce tworzone na zamówienie przez programistów 9firmy programistyczne), dostosowane do indywidualnych potrzeb sklepu. Kod źródłowy jest zazwyczaj obsługiwany przez jedną firmę. Dedykowane dla dużych, specyficznych e-commerce, pozwala na obsługę nietypowych typów sprzedaży lub usług. niestety sporą wadąc jest przywiązanie do jednego partnera i aby zmienić platformę, musimy de facto uruchomić osobno sklep a następnie przenieść w odpowiedni sposób, aby nie stracić (dużej) części ruchu i widoczności sklepu www.

4. Profesjonalne platformy z licencją

To najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania dla e-commerce, oferujące pełen zakres funkcjonalności, w tym najbardziej złożonych. Dedykowane dla dużych e-commerce z obrotami w setkach milionów złotych, a sam koszt licencji może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych i rosnąć wraz ze wzrostem obrotów sklepu. Przykłady: SAP Hybris, Oracle Commerce, SalesForce.

a oto lista najpopularniejszych platform sklepów (wybrane):

Comarch e-Sklep
IDOSELL (IAI SHOP)
KQS.store
Magento1
Magento2
OpenCart
OsCommerce
Prestashop
Redcart
Shoper
ShopGold
Shopify
Shoplo
Sky-Shop
SOTE
WordPress (WooComerce)

 

jako doradca e-commerce z wieloletnim doświadczeniem, rekomendujemy sklepy na platformie IDOSeLL (dawniej IAI shop). Dlaczego?

więcej informacji o tej platformie można znaleźć na naszej podstronie dotyczącej tej technologii – kliknij tutaj – ale w skrócie można stwierdzić, że mimo iż IDOSELL jest platformą typu SAAS, czyli platformą w chmurze, abonamentową, to jednak mamy dosyć łatwy dostęp do kodu źródłowego, do wielu sekcji html, a zwłaszcza dlatego, że od paru lat szablony (maski) IDOSELL są zbudowane z tzw. komponentów, którymi można zarządzać, zmieniać, modyfikować, a co najważniejsze wymieniać między maskami (IDOSELL COMPOSER).

Dlatego ta platforma jest najciekawszym rozwiązaniem e-commerce w ostatnich latach, ponieważ sprawdzi się jeśli uruchamiasz mały nowy sklep z niewielką ilością produktów, ale możesz skalować swój biznes, czyli zwiększać ofertę, zwiększać ilość zamówień oraz rozwijać sklep IDOSELL wraz ze wzrostem ruchu, a sklep oparty na platformie IDOSELL rośnie razem z Twoim e-biznesem.

Znamy sklepy niewielkie oparte na technologii IDOSELL, ale także znamy sklepy posiadające setki tysięcy produktów oraz ruch w sklepie liczony w milionach użytkowników miesięcznie.

Jakie są najpopularniejsze platformy sprzedaży – marketplace?

 
 

Na rynku dostępnych jest wiele platform sprzedaży internetowej, które pozwalają na sprzedaż produktów i usług. Wśród najpopularniejszych można wymienić Allegro, empik, morele czy amazon (szersza lista poniżej). Porównując te platformy, warto zwrócić uwagę na kluczowe cechy, które wpłyną na sukces sklepu:

 • Zasięg rynkowy: Amazon jest globalną platformą, która pozwala dotrzeć do klientów na całym świecie, podczas gdy Allegro jest najpopularniejszą platformą sprzedaży w Polsce (chociaż jest już obecna w Czechach oraz na słowacji);
 • Opłaty i prowizje: różne platformy mają różne struktury opłat, które mogą wpłynąć na rentowność sklepu;
 • Integracja z systemami płatności: ważne jest, aby platforma współpracowała z popularnymi systemami płatności, takimi jak PayPal, PayU czy przelewy24;
 • Wsparcie dla sprzedawców: niektóre platformy oferują wsparcie w zakresie marketingu, logistyki (fullfilment, czyli usługi logistyczne dla firm) czy obsługi klienta;
 • a oto lista wybranych przez nas plaftorm marketplace jakie działają w Polsce oraz europie i jakie można rozważać jako niezależny kanał sprzedaży od własnego sklepu internetowego:
allegro, amazon, arena,alza, cDiscount, ceneo, decathlon, ebay, emag, empik, eobuwie, erli, etsy, kaufland, merxu, olx, rakuten, tim, wszystko, morele, manomano, mall, big bang, pigu, skroutz, cdon, zalando i inne. 
 
 

Jak wybrać technologię (platformę) sklepu internetowego?

 

Wybór odpowiedniej platformy do prowadzenia sklepu internetowego zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań sprzedawcy. Oto kilka najlepszych praktyk, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze platformy:

 • Zdefiniuj cele biznesowe i oczekiwania: określ, jakie funkcje są niezbędne dla Twojego sklepu oraz jakie są Twoje cele sprzedażowe.
 • Porównaj dostępne platformy: przeanalizuj oferty różnych platform sprzedaży internetowej, biorąc pod uwagę ich funkcje, opłaty, wsparcie oraz zasięg rynkowy.
 • Przetestuj platformę: przed podjęciem decyzji warto przetestować wybrane platformy, aby sprawdzić, czy są intuicyjne i łatwe w obsłudze.
 • Uwzględnij skalowalność: wybierz platformę, która pozwoli na rozwój Twojego sklepu w przyszłości, np. poprzez dodawanie nowych funkcji czy integrację z innymi systemami.
 
 
 

co to jest hosting strony / sklepu internetowego? co warto wiedzieć?

 

Hosting dla sklepu internetowego to usługa, która pozwala na umieszczenie strony sklepu w sieci. Wybór odpowiedniego hostingu jest istotny dla zapewnienia szybkości i stabilności działania strony. Hosting jednocześnie umożliwia uruchomienie własnej poczty elektronicznej na domenie wybranej przez nas u operatora. Oto kilka najlepszych praktyk przy wyborze hostingu dla sklepu internetowego:

 • Wybierz hosting dedykowany dla e-commerce: niektóre firmy hostingowe oferują specjalne plany dla sklepów internetowych, które uwzględniają większe zasoby oraz dodatkowe funkcje.
 • Porównaj oferty różnych dostawców: zwróć uwagę na parametry takie jak przestrzeń dyskowa, transfer, dostępność oraz cena.
 • Uwzględnij lokalizację serwera: wybierz hosting z serwerami w kraju, w którym działasz lub w kraju, do którego kierujesz swoją ofertę, aby zapewnić szybsze ładowanie strony dla klientów.
 • Sprawdź opinie innych użytkowników: warto sprawdzić, jakie doświadczenia mają inni sprzedawcy z danym dostawcą hostingu.
 
 
 

na czym polega marketing internetowy?

 

E-commerce marketing to kluczowy element prowadzenia skutecznego sklepu internetowego. W tej sekcji omówimy podstawy marketingu w e-commerce, zoptymalizowanie SEO, technologie i trendy oraz obsługę klienta i budowanie lojalności.

Jak zoptymalizować SEO dla sklepu internetowego?

Aby zoptymalizować SEO dla sklepu internetowego, należy zastosować kilka najlepszych praktyk, które pomogą w poprawie widoczności strony w wynikach wyszukiwania:

 • Wybierz odpowiednie słowa kluczowe: przeprowadź badanie słów kluczowych, aby zidentyfikować frazy, na które warto się skupić.
 • Optymalizuj treści na stronie: wzbogać treści o słowa kluczowe, ale pamiętaj o naturalnym ich umieszczeniu w tekście.
 • Popraw strukturę strony: upewnij się, że strona jest łatwa do zrozumienia i indeksowania przez roboty wyszukiwarek.
 • Zadbaj o szybkość ładowania strony: optymalizuj rozmiar obrazów, skorzystaj z kompresji i wykorzystaj techniki ładowania opóźnionego.
 • Zbuduj wartościowe linki: zdobywaj linki z innych stron, które prowadzą do Twojego sklepu, aby zwiększyć jego autorytet w oczach wyszukiwarek.
 
 
 

Jakie są najnowsze trendy w e-commerce?

 

W marketingu e-commerce istotne jest śledzenie technologii i trendów, które mogą wpłynąć na strategię marketingową. Oto kilka najważniejszych trendów, które warto uwzględnić w swojej strategii e-commerce:

 • Marketing mobilny: optymalizacja strony pod kątem urządzeń mobilnych oraz wykorzystanie aplikacji mobilnych do promocji sklepu.
 • Marketing treści (content marketing): tworzenie wartościowych treści, które przyciągają klientów i budują zaufanie do marki.
 • Social media: jeszcze większe wykorzystanie mediów społecznościowych do promocji sklepu, komunikacji z klientami i budowania społeczności wokół marki, ale także jako źródło ruchu dla stron i sklepów internetowych.
 • Automatyzacja marketingu (marketing automation): wykorzystanie narzędzi do automatyzacji procesów marketingowych, takich jak e-mail marketing czy remarketing, a wręcz znacznie szerzej, jako tzw. CDP – Customer Data Platform, jako skuteczne narzędzie do wspierania sprzedaży i promocji.
 • Sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe – wiele zastosowań AI w tym m.in. :
  • obsługa klienta i sprzedaż (czatboty / salesboty) – wsparcie sprzedaży przez AI;
  • tworzenie treści przez AI;
  • tworzenie grafik i zdjęć przez AI;
  • wyszukiwanie głosowe za pomocą AI na stronie internetowej lub w sklepie internetowym;
  • personalizacja / hiperpersonalizacja wspierana AI;
  • Uruchomienie publiczne technologii AI – ChatGPT firmy OPENAI spowodowało, że pojawiło się wiele możliwości oraz narzędzi korzystających z tej technologii i algorytmów, a które należy rozważyć jako wsparcie lub rozwinięcie działań e-commerce. widoczne także przyspieszenie po stronie Google ze swoim rozwiązaniem AI, czyli BARD’em (od teraz już pod nową nazwą GEMINI) spowoduje, że tzw. sztuczna inteligencja, a bardziej uczciwie nazywając, maszynowe uczenie, będzie jeszcze bardziej popularną ścieżką rozwoju dla e-commerce.
 • Quick commerce – tzw. szybkie dostawy, tego samego dnia;
 • Płatności odroczone i ratalne – to obecnie najszybciej rosnący sposób płatności (poza BLIK) w Polsce, masowo już stosowany w rozwiązaniach e-commerce (i dla firm, i dla klientów końcowych) 
 • Bezpieczeństwo – obecnie bezpieczeństwo w e-commerce stało się bardzo podstawową kwestią dla każdego – czy to dużej korporacji, czy też małego sklepu opartego np. na technologii WORDPRESS: każdy z nas może być teraz zaatakowany przez hackerów i możemy stracić nie tylko dane, ale także środki pieniężne.
 • Cross-border – handel przygraniczny / zagraniczny stał się dla większości firm, w większości branż, jedną z podstawowych dróg rozwoju. Tym bardziej, że obecnie wiele platform wspiera ten kierunek rozwoju oraz powstaje coraz więcej narzędzi pomagających ekspansję międzynarodową (nawet tę niewielką, przygraniczną), m.in. w postaci autotłumaczeń stron, sklepów i treści.
 • E-commerce personalizacja, a właściwie można już mówić dziś: hiperpersonalizacja; obecnie odbiorca – użytkownik oczekuje spersonalizowanej i oferty, i obsługi w sklepie czy na stronie internetowej.
 • Sprzedaż subskrypcyjna – model miesięcznej opłaty ryczałtowej staje się dla wielu firm interesującą alternatywą lub wsparciem biznesu. Taki model zwiększa stabilizację biznesu i oczywiście jest podstawą lojalizacji klientów.
 • Sprzedaż bezpośrednia D2C – „Direct To Consumer” – niestety zjawisko to zawita do praktycznie każdej branży, wzorem z innych branż. Oczywiście tutaj najprościej taki model uruchomić dla gotowych prostszych rozwiązań / produktów. Ale także tam, gdzie producent może zbudować lub zbuduje własną sieć Partnerów – może także chętniej omijać w sprzedaży tradycyjny kanał dystrybucyjny (kilkuastopniowy).
 • Omnichannel – zacieranie granic między handlem stacjonarnym (tradycyjnym), a internetowym będzie dalej postępować, w każdej. Stąd wiemy już wszyscy, że coraz więcej samych Partnerów – zaczyna oczekiwać online-nowych rozwiązań B2B od swoich dostawców.
 
 
 
 

Obsługa klienta w e-commerce: jak zbudować lojalność?

 

Skuteczna obsługa klienta w e-commerce jest kluczowa dla zbudowania lojalności i utrzymania typów klientów na dłuższą metę. Oto kilka najlepszych praktyk, które warto zastosować:

 • Ułatwiaj kontakt z obsługą klienta: zapewnij różne kanały komunikacji, takie jak e-mail, telefon czy czat na żywo.
 • Szybko reaguj na zapytania: dbaj o sprawne i szybkie rozwiązywanie problemów klientów.
 • Personalizuj komunikację: traktuj klientów indywidualnie, dostosowując komunikację do ich potrzeb i preferencji.
 • Wprowadź programy lojalnościowe: nagradzaj stałych klientów, oferując im rabaty, promocje czy prezenty.
 • Zbieraj i analizuj opinie klientów: słuchaj swoich klientów i wprowadzaj zmiany w oparciu o ich sugestie.
 
 
 
 

jak wygląda handel elektroniczny w Polsce?

 

Handel elektroniczny w Polsce rozwija się dynamicznie, co przekłada się na wzrost liczby sklepów internetowych oraz sprzedaży w różnych sektorach. W tej sekcji przyjrzymy się stanowi handlu elektronicznego w Polsce, perspektywom rozwoju, największym wzrostom sprzedaży oraz bezpieczeństwu w polskim e-commerce.

Stan i perspektywy rozwoju handlu elektronicznego w Polsce

Aktualnie liczba sklepów internetowych w Polsce wynosi kilkadziesiąt tysięcy, a prognozy wskazują na dalszy wzrost tego wskaźnika. Polski rynek e-commerce charakteryzuje się dużą konkurencyjnością, co zmusza przedsiębiorców do ciągłego doskonalenia swojej oferty oraz inwestowania w nowe technologie. Przyszłe perspektywy rozwoju handlu elektronicznego w Polsce są obiecujące, a eksperci przewidują dalsze zwiększenie udziału e-commerce w ogólnej sprzedaży detalicznej.

Największe wzrosty sprzedaży w polskim e-commerce

W ostatnich latach obserwujemy największe wzrosty sprzedaży w takich sektorach jak elektronika, odzież, kosmetyki czy artykuły spożywcze. Wzrost sprzedaży w tych sektorach wynika z kilku czynników, takich jak rosnąca liczba konsumentów korzystających z zakupów online, rozwój infrastruktury logistycznej oraz inwestycje przedsiębiorców w marketing i technologie. Ponadto, pandemia COVID-19 przyczyniła się do przyspieszenia procesu cyfryzacji i zwiększenia popytu na usługi e-commerce.

Bezpieczeństwo handlu elektronicznego w Polsce

W kontekście branż i konkurencyjności na polskim rynku e-commerce, kluczowe znaczenie ma zapewnienie bezpieczeństwa handlu elektronicznego. Oto kilka najlepszych praktyk, które pomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa:

 • Stosuj certyfikaty SSL: szyfrowanie danych przesyłanych między stroną a klientem zwiększa bezpieczeństwo transakcji.
 • Regularnie aktualizuj oprogramowanie: dbaj o aktualność systemów zarządzania treścią (CMS) oraz wtyczek, aby uniknąć luk bezpieczeństwa.
 • Weryfikuj tożsamość klientów: stosuj systemy weryfikacji tożsamości, takie jak autoryzacja dwuetapowa czy potwierdzenie e-mailem.
 • Monitoruj ruch na stronie: śledź aktywność użytkowników, aby wykryć ewentualne próby ataków czy oszustw.
 • Przestrzegaj przepisów o ochronie danych osobowych: stosuj się do wymogów RODO, aby zapewnić ochronę danych klientów.

Stosując się do powyższych zasad, przedsiębiorcy prowadzący sklepy internetowe mogą zwiększyć bezpieczeństwo handlu elektronicznego w Polsce, co przyczyni się do dalszego wzrostu zaufania konsumentów do zakupów online.

Jak rozpocząć biznes e-commerce – Krok po kroku?

 

Jeśli planujesz założyć sklep internetowy, czy rozpocząć swoją przygodę z e-commerce, powinieneś – oczywiście według naszej opinii – podjąć następujące kroki:

1. krok 1: poszukaj odpowiedniego doradcy e-commerce

nie jest wcale tak łatwo uruchomić sprzedaż internetową, mimo że wiele firm i portali podkreśla, że to jest proste, tanie i wystarczy, że wejdziesz np. na stronę wybranej platformy sklepów www (np. platforma IDOSELL), wykupisz abonament i możesz zaczynać liczyć ile się sprzedaje i ile zarabiasz… niestety tak to nie działa, ponieważ jest to obecnie zbyt rozległy obszar, w którym można popełnić wiele kosztowych błędów. Dlatego też rekomendujemy każdemu przedsiębiorcy, aby skorzystał z naszej pomocy – świata cyfrowego – ponieważ my to już wiemy od lat i widzieliśmy nie raz opłakane skutki inwestycji firm, nawet sięgające ponad 1 mln zł i więcej w biznes e-commerce, ale z marnym skutkiem (brak lub niska sprzedaż, niska ilość i wartość konwersji, niewielki ruch i widoczność sklepu internetowego). Można oczywiście – alternatywnie – zatrudnić specjalistę e-commerce (czy menadżera e-commerce), ale każdy dobrze liczący pieniądze przedsiębiorca, wie co się pod tym kryje: długa i kosztowna często rekrutacja, ryzyko odejścia specjalisty i oczywiście wysokie koszty zatrudnienia.

2. krok 2: Ustal swoją grupę docelową

zanim uruchomisz swój e-biznes, warto wcześniej określić, kto jest klientem docelowym, dla kogo posiadasz ofertę, do kogo chcesz kierować komunikację oraz oczywiście, znając swojego klienta, będzie można określić sposób dotarcia do tego klienta oraz sposób prezentacji produktów lub usług.

3. krok 3:  Dokonaj wyboru odpowiedniej platformy e-commerce

platform, czy inaczej technologii, na których możemy zbudować sklep internetowy jest kilkadziesiąt, więc dla początkującego nie jest to zadanie łatwe, aby dokonać odpowiedniego wyboru. aby dobrze wybrać, trzeba wziąć pod uwagę wiele kryteriów, zaczynając od budżetu na starcie tej przygody oraz budżetu na późniejszy rozwój (o tym wiele firm zapomina…), poprzez ofertę, ilość produktów, oczekiwanych funkcjonalności, czy chcemy mieć sklep na własność, czy wolimy pracować na abonamencie miesięcznym, czy poza sklepem planujemy rozwijać sprzedaż także na platformach marketplace, jakie są możliwości integracji (z systemami ERP, kurierami, płatnościami etc.) – tutaj jest wiele czynników, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę. ale jak już pisaliśmy i dalej będziemy pisać, sama technologia sklepu to tylko część sukcesu i to ta mniejsza część. wiele firm zainwestowało w sklep np. magento – ponad 1 milion złotych, a potem zabrakło na rozwój tego sklepu i pozyskiwanie ruchu. tutaj rekomendujemy współpracę z dobrym doradcą e-commerce, takim jak swiatcyfrowy.pl – aby dokonać odpowiedniego wyboru.

4. krok 4: Stwórz odpowiedni kontent w swoim sklepie internetowym (treści; content marketing)

 

5.krok 5: dodaj swoją ofertę do sklepu 

 

6. krok 6: Zadbaj o bezpieczeństwo sklepu internetowego

 

7. krok 7: Zadbaj o bezpieczeństwo twojego klienta w twoim sklepie www

 

8. krok 8: Zbuduj zaufanie sklepu www poprzez odpowiednią budowę sklepu internetowego oraz odpowiednie treści

 

9. krok 9: Zadbaj o doświadczenia użytkownika UX (User Experience) oraz CX (Customer Experience)

 

10. krok 10: Bądź aktywny w swoim sklepie internetowym

 

11. krok 11: Zadbaj o optymalizację konwersji

 

12. krok 12: Uruchom reklamę płatną np. sieć reklamową Google Ads

 

13. krok 13: Bądź aktywny w social mediach

 

14. krok 14: Analizuj efekty marketingu online

 

15. krok 15: Analizuj statystyki, raporty, ruch, klikalność produktów oraz podstron

 

16. krok 16: analizuj efekty marketingu online

 

17. krok 17: Rozpocznij optymalizację SEO

 

Jak zbudować Bezpieczny dla klienta sklep  internetowy?

     wszyscy piszą o bezpieczeństwie sklepu, o tym, aby np. hackerzy nie włamali się do twojego e-commerce, aby m.in. płatności czy dane klienta w sklepie były odpowiednio zabezpieczone. To jest oczywiście bardzo ważne, osobno także poruszamy ten temat. ale niewiele miejsca poświęca się na bezpieczeństwo samego klienta, czyli aby ten klient czuł się bezpiecznie, jeśli zdecyduje się na zakup w twoim sklepie. tutaj chodzi o to, aby klient nie czuł się, że czymkolwiek ryzykuje dokonując zakupu. zanim w ogóle dotrze do procesu składania zamówienia, musi być przekonany, że otrzyma towar, jeśli zdecyduje się na zwrot (zgodnie z przepisami zakupu na odległość) lub kiedy będzie chciał złożyć reklamację.

warto to także wziąć pod uwagę zwłaszcza w kontekście coraz większej popularności platform sprzedażowych – marketplace, gdzie obecnie sama platforma gwarantuje 100% bezpieczeństwa i zwrotu środków klientowi, jeśli coś pójdzie nie tak. są na to odpowiednie sposoby i rozwiązania, które polecamy i chętnie podzielimy się tą wiedzą naszym klientom.

 
 

Jakie kanały sprzedaży warto wybrać dla e-commerce?

    jako doradca e-commerce z wieloletnim doświadczeniem, rekomendujemy dosyć prostą, oczywistą w sumie, ale skuteczną strategię dotyczącą kanałów sprzedaży w biznesie e-commerce:
 • uruchom własny sklep internetowy B2C (sprzedaż do klienta końcowego);
 • opcjonalnie uruchom własny sklep internetowy B2B (jeśli np. prowadzisz sprzedaż hurtową);
 • wybierz i wejdź ze swoją ofertą na różne platformy sprzedaży – marketplace; obecnie do wyboru TYLKO w Polsce mamy kilka (a właściwie więcej niż kilka) takich platform marketplace, a są także interesujące zagraniczne w Europie (i na świecie);
 • bądź aktywny w social mediach (nie zawsze możesz jako przedsiębiorca sprzedawać na social media, ale na pewno możesz się tam promować, traktujemy wtedy ten kanał social media jako źródło ruchu);
 • możesz opcjonalnie traktować sprzedaż za pomocą aplikacji mobilnej, jako osobny kanał, ale przy dzisiejszych rozwiązaniach platform sklepów (np. IDOSELL), sklep internetowy jest w 100% responsywny i działa praktycznie jak aplikacja mobilna (w trybie tzw. PWA); na tej samej domenie – bez różnicy dla użytkownika; nie ma wtedy potrzeby inwestować we własną aplikację.
ważne w takim podejściu do strategii sprzedaży jest założenie sobie odpowiedniego balansu, czyli dążenie do bezpiecznego zrównoważenia sprzedaży per kanał; jedna z podstawowych zasad biznesu oraz podstawa strategii: nie można uzależnić się od jednego kanału, należy dywersyfikować jak tylko jest to tylko możliwe (czyli np. przestrzegamy przed uzależnieniem się od platformy marketplace (np. allegro), bo nigdy nie wiadomo, czy nagle prowizje sprzedaży w Twojej kategorii nie zostaną podniesione. na koniec dodamy, że budowa własnego sklepu internetowego, na własnej domenie zawsze ma sens, bo możemy działać w kierunku powrotu klienta do naszego sklepu, a w przypadku marketplace, konkurencja tam jest ogromna i zawsze tylko rośnie.
 
 

Jakie źródła pozyskiwania ruchu istnieją, a jakie warto rozwijać?

 
 
 
 
 
 
 

Podsumowanie

 

W niniejszym artykule przedstawiliśmy kompleksowy przewodnik po e-commerce, omawiając jego definicję, podstawy, różne formy działalności, zarządzanie sklepem internetowym, platformy sprzedaży, marketing oraz sytuację handlu elektronicznego w Polsce oraz wiele innych aspektów. Przedstawione informacje i wskazówki mają na celu ułatwienie zrozumienia zagadnień związanych z e-commerce oraz pomóc w prowadzeniu skutecznej działalności w tym obszarze.

Podkreśliliśmy, że e-commerce obejmuje różne modele biznesowe, takie jak B2C, B2B, C2C, G2B i B2G, oraz różne formy działalności, takie jak retail, biznes, C2C oraz rządowe. Omówiliśmy również kluczowe aspekty zarządzania sklepem internetowym, takie jak założenie własnego sklepu, elementy strony, zarządzanie sprzedażą, bezpieczeństwo strony i transakcji.

W artykule przedstawiliśmy również przegląd najpopularniejszych platform sprzedaży, takich jak Amazon czy Allegro, oraz omówiliśmy kwestie związane z wyborem platformy i hostingiem dla sklepu internetowego. W sekcji poświęconej marketingowi w e-commerce, omówiliśmy optymalizację SEO, technologie i trendy oraz obsługę klienta.

Na koniec, przyjrzeliśmy się sytuacji handlu elektronicznego w Polsce, omawiając stan i perspektywy rozwoju, największe wzrosty sprzedaży oraz bezpieczeństwo handlu elektronicznego. Wszystkie te informacje mają na celu dostarczenie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat e-commerce oraz wsparcie w prowadzeniu skutecznej działalności w tym obszarze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej albo chciałbyś bezpiecznie uruchomić e-commerce lub sprawdzić obecnie działający sklep internetowy –  kliknij poniżej i napisz do nas – chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, a na pewno pomożemy osiągnąć sukces w e-biznesie.